Gott Nytt År!

Tumblr_lx2qwofqzi1qauo43o1_500_large


Ingen bra uppdatering - men jag har mina orsaker!

Hej!

Long time, no see, som man säger! Anledningen till att jag inte har bloggat är ju för att min pojkvän har flyttat in i sin nya lägenhet och jag har mest spenderat tiden där - och där finns inget internet! Så, ni kommer nog inte höra av mig på ett tag är jag rädd... Kommer sakna mitt bloggande framöver, men vi ska försöka fixa internet till lägenheten så snabbt som jag har hjälpt honom få ordning på allt.

Just nu är jag hos min mamma och lånar internet - jag hade lite abstinens, hehe. Jag älskar ju att blogga så jag kommer försöka fara hem så ofta det går. Sedan är det ju lov nu och då har jag inte riktigt tid att blogga eftersom jag njuter av ledigheten och jobbar en del också.

Nyårsklänning är fixad - en gammal som jag jag aldrig använt. Även smycken och smink är fixat och klart! Imorgon åker jag in till stan med Amanda för att köpa något gott inför nyårskvällen, eftersom jag kommer äta både förrätt, varmrätt och efterrätt hos henne och sedan sover jag där! Mysigt ♥

Nu ska jag vandra tillbaka till min pojkväns lägenhet, i vinterkylan!

Önskar er en God Jul!

6565012199_e61a56f8de_b_large
Hej! ♥
Ber om ursäkt för uppdateringen - den har inte varit den bästa nu under julhelgen egentligen. Dels för att jag har fullt upp med Kims flytt till lägenheten och dels för att det är julafton idag! Sedan så kommer jag nog inte ha internet på ett tag eftersom jag kommer att sova hemma hos Kim i hans nya lägenhet nu ett tag - men vi ska försöka fixa internet i hans lägenhet så fort som han har fått ordning med allt! Jag tycker det är skitkul att hjälpa honom att packa upp och fixa och sånt! :) Vi ska dit alldeles strax och fixa lite där under kvällen. Lägenheten var inte urstädad, så vi har en del städning framöver också...
Annars så har jag haft en jättebra julafton och jag hoppas att ni också har haft det! :) Nu ska vi åka mot lägenheten och fixa! Puss och kram! ♥

Klar för avgång!

Suddig cambild - men det är en NY bild! Cred till mig om jag får be?

Nu avgår min transport mot biografen! Puss och kram ♥

Dagens träning avklarad

Nu har vi varit duktiga och burit möbler, kartonger och prylar upp till min pojkväns lägenhet! Det kanske inte är världens finaste lägenhet, men det är ju en lägenhet i alla fall. Jag är glad för hans skull :) Han är så nöjd och glad och då blir jag också det!
Just nu sitter jag här, helt slut alltså! Vi åkte på släpen tillbaka - fett kul. Töntigt, men kul! Man ska ju njuta av de småsakerna i livet sägs det!
Jag ska försöka göra något åt mitt utseende eftersom vi ska iväg till stan på bio och vi åker ca tjugo över åtta. Jag får börja med att byta kläder, nuvarande outfit består av stickade sockar, rosa mjukisar och ett slappt linne och håret ska vi inte ens tala om.
Morgondagens planering består av att hjälpa min pojkvän med lägenheten (typ städa, packa upp lite och sånt) och sedan ska vi på julmiddag hos hans syster! Efter det ska vi hem till mig och spenderar natten till julafton där - så vi får se om jag hinner höra av mig något imorgon!
Nej, nu måste jag lägga på ett kål eller två. Här kan jag inte sitta hela kvällen!
Ha en fortsatt fin kväll allihopa! ♥


Såhär fint skulle jag inte tacka nej till att bo. Himla vackert... Bilden är tagen på Kreta!

22a December 2011 - Äntligen jullov!

Hej mina fina! ♥
Äntligen jullov! Jag sitter nu hemma hos min pojkvän och spelar CastleVille på Facebook - kanske töntigt, men fett roligt! Kim har just fått skriva på hyreskontraktet till hans lägenhet och han har fått nyckeln så imorgon blir det att hjälpa honom att börja flytta grejor dit :)
Jag ska vara här fram tills middagen - sedan klockan nio ska vi på bio med familjen och se "The girl with the dragontattoo". Alltså, den engelska versionen av "Millenium-serien"! Spännande att se vilken som är bättre, den svenska eller den engelska.
Jag har inte så mycket mer att skriva i nuläget, utan vill önska er alla ett riktigt härligt jullov! :) Vi hörs senare ikväll, eller imorgon om jag har tid! Ha en fortsatt fin dag och kväll!

Tumblr_lospsopodu1qe31xzo1_500_large_large

Chicy wishes

Jag vill ha den vita!
1 199 kr, kostar den här vackra fuskpälsen, men så otroligt fin och mysig så jag vill bara ha den! (+ mycket mer från chicy.se!)

En sån där lista som ingen orkar läsa men som jag publicerar ändå eftersom jag inte har något bättre att skriva

Vad är det första du tänker på när du vaknar? "Jag vill inte gå upp ur sängen idag" när det är skola. "Fy statan så skönt - idag kan jag ligga här resten av dagen" när det är helg.
Har någon gjort dig besviken de senaste tre dagarna? Inte vad jag vet.
Har någon sett dig i underkläder de senaste tre dagarna? Min pojkvän.
Om du var så full så du inte kunde gå, skulle personen du senast pussade ta hand om dig då? Det tror jag nog.
Vem är den största idioten du känner? Det skriver jag inte i bloggen.
Vad är det bästa som hände dig idag? Att jag fick världens finaste familj, världens bästa vänner och världens underbaraste pojkvän!

Vem tog senast på din rumpa? Kim, han tar alltid på den... Börjar bli en smula irriterande!
Har du syskon som är äldre än 21? Nej, jag är störst, bäst och vackrast! ;)
Hur fick du ditt senaste blåmärke? Öhm, Kim nöp mig? Nej, jag vet inte - eller jag tror att jag råkade springa in i någonting... Inte ovanligt, faktiskt.
Saknar du någon just nu? Min fina Kim ♥
Är du längre än de flesta i din ålder? Nej, jag är oftast kortast... Det finns få undantag, som tur är! :)

Pratar du ofta? Oftast, ja!
Har du någonsin funderat på att pierca tungan? Ja, men är ganska osäker nu.
När gapskrattade du senast? Vet inte.
Brukar du tänka innan du talar? Jodå, ibland.
Har du kysst ett ex efter att ni gjort slut? Det tror jag inte. Isåfall Kim, när vi var påväg att bli tillsammans igen!

Skulle du någonsin kunna tatuera dig? Ja!
Håller du kvar vid någonting du borde släppa taget om? Nej.
Har du någon av motsatt kön du kan berätta allt för? Ja.
Tror du att du skulle klara en månad utan att svära? Det blir svårt, men kan göra ett försök!
Om du hade en miljon, nämn en sak du skulle köpa? Shopping - okej, en sak? Kläder kanske, eller något sådant! Skulle köpa saker jag inte hade råd med i vanliga fall...
Vad lyssnar du på just nu? Ingenting (väldigt ovanligt, jag är musikgalen!)

Tror du att vissa människor tycker illa om dig? Ja...
Vem skrek du senast på och varför? Kim, tror jag. Haha, skriker för ingenting :3
Är du rädd för mörker? Ja, om jag är... Usch!
Vad drack du senast? Kaffe på Kopparstark!
Tror du att två ex kan vara vänner? Ja, det borde väl vara möjligt?
Vill du ha tillbaka någon i ditt liv? Ja.

Skulle du vilja vara berömd? Skulle vara lite coolt, ändå, men på ett sätt nej. Fan vad jobbigt!
Nämn någonting du verkligen skulle vilja ha just nu? En Iphone 4!
Finns det någon person som du aldrig vill förlora? Många.
Hur många gånger finns "a" med i hela ditt namn? Ett enda litet ensamt a, faktiskt.

Kopparstark

Hej!
Idag har jag varit ledig och jag tog en rejäl sovmorgon. Mamma stack in huvudet vid tolv och var tvungen kolla om jag verkligen var vid liv, haha! Jag brukar aldrig sova så länge... Men jag steg i alla fall upp då, sedan träffade jag min pojkvän och vi tog in en pall med pellets hos mammas kompisar. Tjänade oss en hundralapp, katching!
Sedan har jag varit med Kimpan resten av dagen och nu sitter jag här och bloggar med handduken virad runt skallen - jag kom just ut från duschen. Nu ska jag klä mig och fixa till trynet så jag inte skrämmer mina vänner när jag träffar upp dem på Skelleftehamns mysigaste café Kopparstark - sista gången de har öppet ikväll...
Hoppas ni har haft en fin dag, och nu har en del av er lov, right? :) Jag har avslutningen imorgon, sedan kan jag säga "ÄNTLIGEN JULLOV" jag med!
Puss och kram och klapp på stjärten, vi hörs senare ikväll när jag kommer hem!

Jag är så kär i dig!


20e December 2011

Hej på er!
Här sitter jag igen, trött och utmattad - men förbannat nöjd med dagen! Jag har nu inköpt alla årets julklappar och nu är jag äntligen färdig med allt! Imorgon är jag ledig från skolan så då får jag andas ut, sedan är det julavslutning på torsdag och sedan är det äntligen lov!
Jag är trött som fan och orkar egentligen inte göra någonting, så jag funderar på att helt enkelt inte göra någonting ikväll. Pojkvännen är barnvakt åt sin lillebror men de sitter bara och spelar och jag orkar inte gå dit då. Ska höra om någon vän vill komma över en sväng...
Har ni haft en bra dag då? Alla julklappar inhandlade? :)

It's over - jag orkar inte

Den här listan "utmaningen" eller vad man nu ska kalla det - jag orkar faktiskt inte fortsätta på den. Det blev lite jobbigt, så jag förklarar den härmed avslutad.
Nu är frågan - ska jag orka pallra mitt feta arsel ut i snöovädret och slasken för att gå till min pojkvän som är barnvakt ikväll. Jag tror faktiskt jag gör det. Trots det pissiga vädret!
1134224-7-1324325032096_large
Imorgon tänkte jag ta tummen ur röven och inhandla de sista julklapparna eftersom alla andra redan verkar ha gjort det. Jag har kvar till mina syskon och till mina föräldrar - alltså har jag bara inhandlat till min pojkvän. Att jag alltid ska vara ute i sista minuten med allt... Typical me.
Nu ska jag iväg! Så vi hörs nog senare ikväll eller imorgon.
Puss och kram!

I never work on Mondays

Hej!
Jag kunde inte komma på någon bra rubrik - så det fick bli låten jag lyssnar på i skrivande stund. Jag har suttit med matteuppgifter från då jag kom hem vid fem, tills nu. Så skönt att ha gjort bort det! Nu har jag gjort allt. Nu är jag klar!
Efter skolan träffade jag Liselott på stan, sedan bytte jag umgänge helt plötsligt för då träffade jag Andreas och sedan kom Mathilda, så vi gick en sväng på stan och sedan tog jag bussen hem för att äta middag och efter det har jag gjort matteuppgifter. Nu sitter jag här och funderar på att gå en sväng till min pojkvän och pussa på honom lite och sedan ska jag hem och vila lite för jag har verkligen ingen ork till något mer ikväll.
Ja, jag har inte så mycket mer att säga om mitt fantastiska liv. Så jag avslutar inlägget med en fråga, som jag brukar. Har ni haft en bra dag? (Det är ändå ingen som kommenterar så jag fattar inte varför jag alltid frågar en massa till er...)

19e December 2011

Hej!

Har ni sovit gott?
Det har jag! Jag är faktiskt rätt utvildad. Tänk vad några timmars extra sömn kan göra! Nu är jag på skolan och vi börjar om ca tio minuter med svenska. I "morse" när jag kom fram till stan mötte jag min pojkvän i bussbytet - han skulle hem och jag skulle vidare till skolan. Han hade varit på sin skola och fått en ny praktikplats - på ICA! Så jag pussade lite på honom innan jag gick vidare och nu sitter jag här och är glad! Än så länge i alla fall...

Idag sörjer skolan en avliden lärare, så det är lite nedstämt ändå... Känns fel att vara så positiv som jag är i nuläget, men jag hade henne inte i något ämne så jag känner henne inte så bra, men ändå... Sorligt såhär just före jul och allt. Usch :(

Jag ska gå iväg och se om jag hittar Emma nu, så vi hörs senare ikväll om jag har tid och ork!
Ska försöka hitta min mattelärare också så jag kan få hemuppgifterna som hon snackade om häromdagen.
Ha en fin dag, allihopa!

Hugs ♥


Rätt så gammal bild på mig, men har inte så många på skoldatorerna, tyvärr.

18e December 2011 - Fjärde advent

Hej fina ni! ♥
Nu är det äntligen fjärde advent och det är bara 6 dagar kvar till självaste julafton! 3 vanliga skoldagar, en dag med mysig julavslutning och sedan är det jullov! Som vi har längtat!
Fick en kommentar som undrade vad jag gör en söndag som denna, och jag har haft det rätt okej idag! Pojkvännen och jag vaknade rätt tidigt, klev upp för att käka lite frulle, sedan gick vi hem till honom och såg "White chicks" ännu en gång - får aldrig nog av den filmen, tror jag! Sedan gick vi hem och bar in en pall med pellets hemma hos mig, efter det gick vi till ett annat ställe och bar in två pallar med pellets så nu har vi tränat som fasen idag! Fast... Då åt vi ju lite ugnsbakade chips hemma hos honom nu för ett tag sedan och såg lite film och bara njöt av kvällen.
Nu är jag hemma, och min pojkvän är barnvakt åt sin lillebror. Imorgon har jag sovmorgon, så jag ska kika lite bussar eftersom jag börjar 12.15 imorgon! Jag har nämligen ingen grafisk kommunikation denna vecka så jag har sovmorgon både imorgon och på tisdag. Skönt!
Har ni haft en bra helg?

Trötta, men nöjda!

Idag har det varit en bra dag! Den började med frukost på sängen av min underbara pojkvän, sedan städade vi lägenheten hos hans mamma, bar in två pallar med pellets och efter det gick han hem till honom och jag gick hem till mig för att städa övervåningen hemma. Efter det träffade jag Liselott, Mathilda och Andreas en sväng ute för att andas ett tag och prata lite med dem. Sedan var det middag och nu sitter jag här. Mätt och glad, men jävligt trött.
Jag har även hjälpt till att klä granen, det var dock igår men jag kände att jag orkade inte stoppa in det i första meningen nu när jag kom på det at this moment.. Haha! Höjden av lathet, kallas det.
Min pojkvän ligger och halvsover - jag har suttit "för länge" vid datorn, anser han, men jag har suttit här i typ tio minuter... Haha! Så nu ska vi gå ner och kolla om det finns någon bra film att se, sedan ska vi kanske ta in en till pall här hemma hos mig om vi orkar, och efter det blir det nog att sova!
Nu ska jag väcka liv i honom och sedan loggar jag ut för ikväll.
Ha en fortsatt fin lärdag!

Läste du ens inlägget?

Fick en kommentar av "E":
Vänta vah? Vad får dig att tro att vi ska skriva att du har feta lår? Lilla vän folk skriver ut saker på internet för att de antingen är avundsjuka eller för att de vill trycka ner andra för att må bättre själv.

Är man som du ungefär 1.60-1.65 och väger typ 55-60 kg (typ vad du ser ut att väga) då är man LITEN! Herregud, ni ungdomar idag har verkligen såpass lite koll på vad lagom är och på vad kurvig är! Jag är en kuriv människa i högsta lag ! Så kom verkligen inte och säg att du är kurvig för enligt min åsikt är du smal! Tänk om tänk rätt! Det enda du kan behöva bättra på är självfötroendet och inte minska på vikten!

Säger inte detta för att låta arg eller kränkande mot dig i sig! Men du verkar vara fast i dagens ideal och jag tycker synd om dig för att det ska behöva vara så! Jag vill bara att du ska förstå att du är inte tjock eller kurvig. Du är en smal tjej och du måste acceptera dig själv! Kram
/E

Svar: Ursäkta, tack för dina "fina" ord, men läste du ens inlägget eller bara första raden? Jag har blivit mobbad länge för mina former, och jag vet att folk brukar skriva så, och då skrev jag så på första raden. Om du hade läst HELA inlägget så hade du förmodligen veta att jag är stolt över hur jag ser ut och att jag mår bra! Det var ju det som var hela idén med inlägget - att peppa resten av tonårstjejerna som läser min blogg, som går igenom samma sak, till att älska sin kropp och vara stolta över sig själva. Jag vill inte vara otrevlig, men du missuppfattade det hela totalt.

17e December 2011

God morgon! ♥
Sovit gott?
Vad gör jag uppe den här tiden på en lördag? Det ska jag tala om för er. Först blev jag väckt av min pojkvän vid sju i morse och fick en kopp te för att jag är så himla förkyld. Sedan somnade jag om och nu fick jag frukost på sängen!
Idag har jag lagom mycket att göra. Vi ska iväg en sväng till ICA och panta eftersom vi inte gjorde det igår, sedan ska vi ta in två pallar med pellets och efter det vet jag inte vad som händer.
Nu tjatar min pojkvän på att jag bloggar, så jag måste sluta nu! Ha en bra dag!

VIKTIGT! ÄLSKA DIN KROPP! DU BOR JU DÄR I.

Dålig kvalité på bilden, men den får duga.

Nu tänker säker många av er: "ÅÅÅH, HON HAR FETA LÅR" osv, men vet ni vad! Jag håller med att jag faktiskt har blivit lite "rundare" än vad jag var förut, men jag är inte fet. Jag är kurvig. Jag har en kropp!
Jag är inte som de där pinnsmala brudarna som ska trycka ner sig i de minsta jeansen och tänker på vad de äter stup i kvarten. Nej, jag käkar det jag mår bra av och gör det jag tycker om. Så länge jag mår bra av det, så funkar det för mig!
Jag rör på mig, så klart. Det är jätteviktigt, men att vara smalast i klassen/skolan? Det är inte ett mål du ska ha. Sluta försöka vara smal och försök vara hälsosam istället - då kommer du må bra! Jag käkar ganska mycket onyttigheter, men jag är bra på att röra på mig och se till att jag mår bra ändå! Och det tar ett jävla bra tag att börja älska sin kropp, kan jag lova. Jag är inte ens där än själv, men jag har börjat granska mig i spegeln och istället för att tänka "Fyfan vad fet jag har blivit" så tänker jag "Jaha, jag har fått lite form på sista tiden. Snyggt!"
Mitt största komplex är min mage som är väldigt duktig på att bukta ut och vill synas. Det komplexet har jag haft länge - men jag vet att det går träna bort, både på gymmet och i huvudet!
Jag har så mycket jag vill skriva till er som läser - om dessa komplex, om att man ska vara stolt över sig själv och älska sig själv. Då blir det dock en hel roman, så jag måste kanske förska avrunda lite nu. Jag hoppas ni har läst och att ni förstår vad jag menar: ÄLSKA DIN KROPP! DU BOR FAKTISKT DÄR I!
Folk kommenterar: So what? Det är inte deras kropp så varför ska de lägga sig i? Skit i dem! Var dig själv och tänk postivit! Och försök alltid nå dina mål i livet, trots att det kommer förhinder!
Önskar att jag lyssnade bättre på vad jag själv sitter och skriver nu, det är verkligen jättesvårt, men jag ska börja nu. Så börja ni också!

Mjuka ben och Håkan Hellström

Nu har jag gjort mycket. Jag har burit pellets, firat Kims mamma, ätit skräpmat till middag, klätt en julgran, städat mitt rum, plockat ihop på övervåningen och nu har jag rakat benen och smörjt in dem med lite babyolja - ett tips till er som inte har provat det förr! De blir lena som babystjärtar *hehe*.
Nu sitter jag här och lyssnar på svenska favoriter som påminner om sommaren... Man kan ju inte låta bli att börja sukta efter sommarlovet såhär mitt i vintern... Men snart är det jul, och det är nog den mysigaste tiden på året!
Jag ska bara skriva ett par rader till för snart beger jag mig mot ICA för att panta lite flaskor åt min mor. Sedan sover jag över hos min fina pojkvän inatt. Men det visste ni redan. Jag lägger upp ett läsvärt inlägg om en stund, så kika in då!
Önskar er en fortsatt fin fredag!
Pussar och kramar ♥

16e December 2011

Hej!

Mår ni bra? Jag har inte skrämt bort er?
Jag kan lugna er som är kvar att idag är det en bättre dag än vad gårdagen var... Jag ber om ursäkt för mitt aggressiva utbrott. Just nu sitter jag på sista lektionen för dagen - svenska, och jag har just skrivit klart krönikan som handlar om att vara mörkrädd. Så nu ska jag sitta här ett tag, men jag funderar på att gå tidigare och hinna med tvåbussen till stan eftersom jag är klar med min krönika.

Idag är det mycket att göra. Efter skolan ska jag köpa en present till Kims mamma eftersom hon fyller år idag. Sedan ska jag städa mitt rum, duscha (måste raka benen! Blir galen!), bära ner tvätten + tvätta och bära in två pallar med pellets - sedan sover jag hos Kim inatt.

Jag känner att jag lagt undan det här med träningen men det har varit så himla mycket i skolan och jag känner att jag hellre prioriterar det än träningen just nu, men efter jullovet så ska det nog bli bättre!

Annars då? Jag har inte så mycket mer roligt att skriva. Fredag idag, fyra skoldagar kvar innan vi äntligen får lov! Känns underbart!

Nej, nu ska jag sluta slamsa på... Jag vill hem, så snart går jag.
Vi hörs när vi hörs, ha en bra helg annars!


Att vara stark innebär inte att aldrig falla. Att vara stark innebär att man har orkat ställa sig upp efter att ha fallit.

Tumblr_lw9ifxjbgw1r0sl4xo1_400_large
Jag måste bara skriva av mig lite för tillfället. Det här har verkligen inte varit den topp tio bästa av dagarna i mitt liv... För det första, så är bussen till stan alltid sen nu när det är så halkigt ute - vilket resulterade till att jag missade bussen till skolan också och därav kom jag försent eftersom de skickade en halv nio... Så jag kom försent och första lektionen är matte - fick IG på matteprovet - var EN ynka poäng från G, men det fixar sig om jag gör tre uppgifter som hon ger mig. Tack och lov, då blev det bättre - trodde jag.
Efter lunchen hade vi idrott och jag har idrottskläderna i skåpet och nycklarna har jag tappat så jag var tvungen att knipsa låset. Vaktmästaren var borta och hade tången med sig, vi försökte med allt: Min mentor tog en lilltjävlatång och trodde det skulle funka... Sedan var Emmas pojkvän helt galen och försökte bryta upp låset för hand... Till slut gav vi upp och jag fick gå till idrotten förbannad över hur dagen varit. Som tur var, så fick jag spela pingis med Emma - visserligen i mina vanliga kläder, men jag fick avreagera mig!
Och nu då? Ja, Mathilda kommer inte och här sitter jag... Jag höll nyss på att skita i brallan för hela tatueringslådan krasade i golvet bara sådär... Underbart, underbart.
Och jag hatar att blogga i nuläget - jag har inget att blogga om. Hjälp mig. Någon. Om ni vågar.

Dag 09 - Något du är stolt över de senaste dagarna

Att psykologiuppgiften är inskickad!
Och att nästan alla skoluppgifter är färdiga!
Och snart kan jag äntligen andas ut.

Tumblr_lw9ejo19vu1r6wq08o1_500_large
Bilden har inget med inlägget att göra - det såg bara så tomt ut, så jag valde en bild slumpvis till lite utfyllnad.

Dag 08 - Mål på kort sikt för denna månad och varför

Det blir nog att SLUTA BITA PÅ NAGLARNA!! Once and for all!
Varför? Jo, jag vill ha fina naglar på nyårsafton... Och det är två veckor kvar. Så från och med nu: INGET BITANDE! Nu är det bestämt!

15e December 2011

Hej!
Ber om ursäkt för min dåliga update. Jag har helt enkelt inte orkat, om jag ska vara helt ärlig. Igårkväll var jag så trött att jag, som vanligt, somnade hos Kim och idag var inte heller några undantag. Jag åt middag hos honom, och sedan somnade vi. Sedan såg vi "Fast Five" - igen... Hehe. Och nu sitter jag här och väntar på att Mathilda ska ringa så jag får göra något roligt... Jag har nämligen städat mitt rum - och nu finns det typ inget att göra. Jag skulle kunna lägga mig tidigt, men vafan - jag lever bara en gång! Sova kan jag göra när jag är död, även om sova är det bästa som finns... Haha!
Helgen blir inte så rofylld som jag trodde - vi har mycket jobb, jag och Kim. Vi ska bära in sex pallar med pellets, två varje dag. Sedan måste jag städa övervåningen hemma på söndag. Vilken tur att jag har sovmorgon måndag och tisdag! (Det kommer nämligen behövas!)
Jag har glömt utmaningen, så jag lägger väl ut gårdagens och dagens ikväll!
Har ni haft det bra då?

14e December 2011

Hej! ♥

Nu har jag äntligen skickat in psykologiuppgiften! Känns skönt att ha gjort den, men är faktiskt inte helt nöjd med den dock... Får hoppas på det bästa helt enkelt! Det blev hela 6 sidor om depression och dess orsaker + diskussionen! Så jag hoppas verkligen att jag får ett bra betyg på det.. Dock så måste jag kanske formulera bättre än vad jag gjorde... Äsch, nu är det inskickat och utskrivet och det är färdigt! Nu kan jag andas ut på det ämnet. Det som är kvar nu är en nyhetsartikel om skolcaféet som vi jobbar med på textkommunikationen! Det går nog bra, jag får tänka positivt!

Nu sitter jag i biblioteket och bloggar eftersom jag inte har något bättre för mig... Har inget skolarbete att göra för en gångs skull! Emma är på utvecklingssamtal och jag ska möta upp henne efter det så ska vi väl hänga lite tills vi börjar 11.50 med engelska. Sedan har vi samhälls och vi slutar 14.05 idag!

Jag jobbar ikväll, med konfa-gänget! Från 18.00 till ungefär 21.00. Vi ska ha en kväll om julen, och vi får se om jag orkar blogga när jag kommer hem eller om jag ska lägga mig i hyffsat god tid så jag slipper snooza så mycket på morgonen... Mehe.



För övrigt så har jag bestämt mig att nu jävlar ska det bli ändring på bloggen! Jag måste börja fota mera! Mera dagens outfit, mera händelser, mera nytt! Jag måste! Sedan vill jag ändra designen lite också men vet inte hur jag vill ha den ännu...

Jag har även kollat tillbaka i arkivet - och jag ber er som läser, gör inte det. Fy fan vad jag skäms. Jag såg ut som en köttbulle och jag tycker inte om mitt gamla jag - jag var töntig och ful och tål inte ses. Så fokusera på mitt nuvarande jag istället! Vi lever i nuet, helt enkelt.

Okej, nu vet inte jag om någon har orkat läsa det här... Haha. Har någon läst hela? Skriv en liten notering då och kommentera vad ni tycker om mina planer och så vidare! Det gör stor skillnad! :)

Nu avrundar jag!
Puss och kram, ha en fin dag! ♥

(Stör mig på att skolans datorer inte bara centrerar bilden, utan hela inlägget... DIE!)


Powernap

Oj vad tiden rann iväg... Jag skulle bara vila ögonen när jag kom hem och jag har sovit i två timmar, sedan blev det sen middag och nu sitter jag här och är trött...
Jag har inget speciellt för mig ikväll, så jag har egentligen inget roligt att skriva. Jag kan berätta att på torsdag slutar vi tidigare och på måndag och tisdag har jag sovmorgon - vilket är ganska så skönt, måste jag säga!
Nu ska jag försöka prata lite med min pojkvän och se hur vi gör ikväll. Känner mig som en klubbad säl så orkar egentligen ingenting känner jag...
Hoppas ni har haft en bra dag i alla fall! Och ha en fortsatt trevlig kväll!

13e December 2011 - Lucia!

God morgon!

Sovit gott? Själv tror jag att jag sover för lite nu för tiden... Jag är nämligen lika trött som en zombie, eller jag känner mig som en i alla fall...

Idag är det luciatåg vid 10.40 - så vi slipper matten idag!

Just nu sitter jag på grafiska och gör ingenting - vi är nämligen klara med tidningen! Finally!
Jag är trött - så nu ska jag kolla lite tumblr istället för jag orkar inte skriva.
Ha en underbar Lucia!

Hej, och godnatt!

Efter skolan tog jag bussen hem, käkade middag, sedan gick jag till älskling och såg filmen "The Ledge" - så klart så började jag gråta. Det gör jag alltid i fina filmer... Haha!
Vi blev lite trötta och slöa, så han bestämde sig för att sova och jag gick hem. Sedan fick jag den briljanta idén att ta en lång, svettig promenad i snöyran med Chillaplutten! Sedan mötte jag även upp Mathilda för lite girltalk en stund och släppte lös hunden så hon fick springa av sig - efter ett tag gick jag hem igen, och nu sitter jag här. Jag har redan gjort mig klar för att gå och sova - så det tänkte jag faktiskt göra nu!
Hoppas ni har haft en bra dag, så hörs vi nog imorgon!
(SNART LOV!!!)
Sov gott! ν

Dag 07 - en bild på någon / något som har störst inverkan på dig

Mami & jag

Mamma har alltid haft störst inverkan på mitt liv, måste jag nog faktiskt erkänna. Hon har stöttat mig genom allt och ställt upp när jag behövt det. Hon är nog världens bästa!
Sedan har så klart Jörgen, hennes man, varit med på ett hörn och uppfostrat mig sedan jag var liten (eftersom pappa och mamma separerade när jag var kring 6-7 år gammal) men även mina närmaste vänner och även min pojkvän har varit rätt inkluderade! Pojkvännen kom ju först lite senare, men han påverkar mig mycket han med!
På tal om min mamma - det är nog inte matförgiftning som vi trodde. Hon blir kvar på sjukhuset tills de vet vad felet är - men jag kan meddela att hon smsat att hon mår mycket bättre idag, vilket är väldigt skönt att veta. Dock vet vi inte ännu när hon kommer hem...

12e December 2011

God morgon! ♥

William och jag är nu färdiga med tidningen! Skönt att ha det bortgjort - och på onsdag ska jag skriva klart psykologiuppgiften på lektionen, sen är den också klar. Krönikan på svenskan behöver lite mindre justeringar, men den är också så gott som klar! Vilket känns otroligt bra :)

Nu ska vi skriva ut tidningen, sen ikväll ska jag ta det lugnt för jag är jätteförkyld!
Ha en bra dag! Kram!


Hemma!

Efter en timmes bussresa till stan - utan mina hörlurar som jag så klart glömde i Norsjö, 50 minuters väntan ute i kylan på bussen hem, 30 minuters bussresa - utan hörlurar... Så är jag äntligen hemma i min säng och bloggar.
På busstationen i Norsjö försökte jag nå både mamma och Jörgen, men de hade av mobilerna båda två så jag ringde hem och fick veta av min nioåriga syster att mamma ligger på sjukhus p.g.a matförgiftning. Stackars lilla mamma... ♥ Hon hade fått åka in med ambulans klockan fyra idag för att hon kräktes så mycket :( Usch!
Ja, nu ska jag i alla fall promenixa över till min pojkvän som totaldissat mig på sms!!!!! Ska kolla vad han har för fuffens för sig, mehe.
Vi hörs imorgon, sov gott!

HAHAHA KÄRLEK!

Rage-comics-maybe-if-i-turn-the-flash-on_large
382043_205812606162623_186392768104607_450510_1102691983_n_large
311471_205815099495707_186392768104607_450515_1339237239_n_large
294147_186403371436880_186392768104607_398860_124360876_n_large
391704_205796926164191_186392768104607_450501_893674219_n_large
385778_316325811719734_163251197027197_1243677_48479372_n_large

Dag 06 - Favorit superhjälten och varför

Jag har ingen favoritsuperhjälte vad jag vet - så jag hoppar nog över den där frågan!

Middagen igår

Mums!

Nu har vi sett lite OTH och just nu ser vi en DVD med Volbeat! Jag ska stra fixa till mitt utseende lite och senare ikväll när jag kommer hem ska jag ta mig en lång, varm dusch och jag ska till och med raka benen hade jag tänkt :P
Jag har egentligen inget mer att skriva, så vi hörs förmodligen senare ikväll när jag är hemma om jag har tid! Vi får se! Puss och kram, ha det så bra!

Dag 05 - en bild av en plats du varit på

På Kreta - take me back!

11e December 2011

God morgon! ♥
Jag har sovit hyffsat bra ändå, trots att jag inte hade min älskade pojkvän bredvid mig och att jag befinner mig flera mil hemifrån. Idag hade vi tänkt att slappa lite tills jag ska fara hem. Det är ju trots allt söndag! Och när jag kommer hem ska jag rita den där j*vla tomten och sedan träffa min Kim. Min fina Kim.
Jag ser ut som skit, så det blir inga cambilder eller så just nu - kanske senare. Ska även lägga upp bilder på maten vi gjorde igår! Jag kom även på att jag har glömt "utmaningen" igår och idag. Så jag ska lägga upp två stycken idag!
Nu ska vi käka lite frulle!
Ha en fin söndag!

Trött och sliten

Vi har varit hos Ida och hälsat på - och nu är vi åter tillbaka hos Fridah, och jag är sjukt trött... Så nu tänkte jag faktiskt gå och lägga mig. Längtar hem till min pojkvän! Ska pussa sönder honom imorgonkväll när jag kommit hem ♥
Nattinatti, alla där ute! Vi hörs imorgon!

Destination Finnäs

Nu mina fina, så kan jag äntligen uppdatera er om att jag befinner mig i Finnäs hos Fridah! Vi har lagat middag och lyssnat på massa bra musik och nu tänkte vi se lite O.C, sedan ska jag sminka henne och så!
Imorgon klockan 18.35 åker jag ifrån Norsjö tillbaka till Skellefteå och sedan går bussen hem till Skelleftehamn 20.40! Så jag är hemma rätt sent och kommer förmodligen vara trött - dessutom har jag en skoluppgift till på Måndag: Jag ska rita en tomte. Så jag vet inte om jag bloggar imorgonkväll, men förmodligen under dagen! :) Så då vet ni hur läget är :)
Som sagt, nu ska vi kolla lite O.C! Vi kanske hörs senare, annars hörs vi imorgon! Ha en underbar kväll! ♥
Bild på mig, från när vi var på Kreta - Vill tillbaka till värmen!

10e December 2011

God morgon!
Har ni sovit gott? Jag har sovit som en klubbad säl.
Blev en tidigare update än väntat, skulle ju egentligen uppdatera när jag anlänt till Norsjö, men eftersom jag steg upp ganska tidigt nu så tyckte jag att jag kunde slänga in några rader.
Somnade ganska tidigt igår och nu är jag pigg och glad och redo för en ny dag med nya äventyr! :D Min pojkvän ligger och sover sött men jag ska slita upp honom nu så att han kan vara lite social med mig innan jag tar bussen till stan klockan ett.
Jag har inte så mycket mer att säga i nuläget - Ha en bra dag! Vi hörs ikväll!

En bitterfitta från förra året ↑ - hittade henne på Kimpans mobil, känner ni igen henne?
Ledtråd: Jag saknar det där håret :(


9e December 2011

Hej alla ni fina! ♥
Idag är det fredag och jag är på bra humör! Jag har en superhelg framför mig > Ikväll spenderar jag kvällen med världens underbaraste pojkvän eftersom vi har 1 år och 10 månader idag! Imorgon klockan ett tar jag bussen till stan, för att sedan ta bussen 14.30 till Norsjö. Ja, ni läste rätt > Nu är det dags att besöka min vän Fridah! Det var alltför längesedan :) Så jag sover hos älskling inatt, sedan sover jag hos Friddan imorgon :)
I detta nu är den stora frågan - att gå ut i snöstormen för att köpa något på ICA, eller inte gå ut och vara utan? Det lutar mot att kämpa sig ut i stormen faktiskt. Jag kan, jag vill, jag vågar!
Nu ska jag börja bege mig mot min pojkväns place.
Ha en fin kväll! Vi hörs imorgon när jag har landat i Norsjö!


Bild från i somras - dags att vi tar lite nya bilder, Fridah? Vad tycker du? :P

Dag 04 - en vana som du önskar att du inte har

Jag biter på naglarna - men jag har bestämt mig för att jag bannemig ska spara ut dem!

1 år & 10 månader ♥

Och jag är mer kär än någonsin!

Godmorgon!

Jag har psykologi och jobbar på om "Depression" just nu. Så klart så startade inte min dag så bra som det låter - utan jag sprang till bussen till stan, sedan missade jag bussen till A-torp när jag väl kom fram till stan och nästa buss som skulle dit körde så klart bara förbi!

Sedan har vi textkommunikation, samhälls och sist svenska. Efter skolan ska jag kanske in till stan ännu en gång för att inhandla lite inför helgen! Idag har jag och min pojkvän 1 år och 10 månader så jag kommer spendera denna kväll hemma hos honom med mys och film, sedan sover jag där. Imorgon åker jag iväg till Norsjö för att träffa Fridah och sova hos henne till på söndag. Så denna helg känns helt okej, om jag får säga det själv!

Jag har tyvärr inga roliga bilder på skolans dator, så ni får leva med ett bildlöst inlägg. Jag har även tidsinställt lite inlägg under dagen - så kika gärna in senare idag igen!

Önskar er en fortsatt trevlig dag! Puss och kram ♥

GUITAR & LOVE

När jag rensade bilder på datorn så hittade jag massor med gamla, fina bilder som jag inte ens visste fanns! Hade helt glömt bort dem, så att säga. Hittade även dessa ovan ↑ från ett gammal konfaläger. Tycker om dem jättemycket!
Hittade även en massa fina godingar på min älskade ♥ (Bland annat denna nedan ↓ som jag tycker om!)

Jag älskar dig så otroligt mycket, min underbaraste ♥

Dag 03 - en bild av dig och dina vänner

Finns för många bilder på för många vänner - denna får duga, helt enkelt.

En bra dag!

Hej på er! ♥
Idag är en bra dag! Först hade vi matte - och jag och Emma FATTADE oss faktiskt på den! Sedan hade jag prov i litteratur - som jag får G på, med säkerhet. Efter det käkade jag ugnspannkaka till lunch och tog sedan bussen in till stan för att vänta på Åke... Som tog en jävla tid på sig att ta sig till stan, men till slut kom han i alla fall! Vi drack kaffe och sedan hjälpte jag honom att införskaffa sig lite nya kläder - en skjorta och en tröja att ha över skjortan! Supernöjd blev han :)
Sedan tog vi bussen hem och jag hade faktiskt ingen läxa att göra - så jag storstädade mitt rum. Dammsög, dammtorkade, rensade, packade ihop lite, tvättade sminkborstarna, renbäddade sängen och tände sedan en massa ljus - och nu sitter jag här och rensar bilder på datorn! Vi har ännu inte fått i oss någon middag för av någon anledning kom mamma och Jörgen hem rätt sent...
Nu ska jag fortsätta rensa på datorn, sedan vet jag inte vad jag hittar på!
Bjuder på ett par foton som jag tog efter jag hade städat (Woop woop, jag har fotat!!)




Ska käka lite middag - kanske återkommer senare ikväll!

Today, I'm gonna try a little harder - gonna make every minute last longer

6365693249_8301e8b2f4_z_large
Just nu är jag hos min pojkvän och vi håller på att se "Beck - I stormens öga" och det är bara ett par minuter kvar. Sedan ska jag hem och spendera resten av kvällen till att plugga inför provet i litteratur som är imorgon! Men en fin nyhet är att imorgon slutar jag vid elva! Så då går jag på stan med Åke ett tag för att köpa julklappar till mina nära och kära :)
Nu ska vi se filmen, så jag tar mig hem - så jag hinner plugga innan jag somnar.
Puss och kram, vi hörs imorgon!

Dag 02 - Meningen bakom ditt bloggnamn

(Tidsinställt inlägg)

Ja, vad ska jag säga?
Min blogg var först "xbeckaas.blogg.se" men jag kände att det blev lite jobbigt att skriva och säga, sedan ville jag ha något speciellt - så jag bytte till egen domän via One.com och då fick det bli "beckaas.se" eftersom "beckas.se" redan var taget!

Tävling hos Ida: Vinn en Iphone 4S!


Gå in på hennes blogg här och tävla om en iPhone 4S!

7e December 2011

God morgon! ♥

Nu har jag psykologi - skriver om "Depression" och efter den här lektionen har vi håltimme från 10.00-11.50! Då ska jag försöka skriva klart krönikan till textkommunikationen och sedan om jag hinner skulle jag kanske fika med Jörgen (mammas man som jobbar som lärare här, för er som inte fattat det än!).

Efter skolan har jag utvecklingssamtal, sedan ska jag ner en snabb sväng på stan och efter det ska jag hem! Jag och älsklingen ska bära in lite pallar med pellets ikväll också och sedan måste jag plugga på litteraturen.

Ja, nu måste jag fortsätta jobba! Arbetet ska vara klart nästa vecka på onsdag och jag känner inte för att jobba på det i helgen!

Ha det så bra, vi hörs ikväll om jag hinner!

Godnatt!

Nu: Lite plugg på litteraturen, sen: sova! Vi hörs imorgon!

Dag 01 - En nytagen bild på dig och 15 intressanta fakta om dig själv

1. Jag vill verkligen blogga och fota massor - men hittar aldrig orken att göra det. Spark i rumpan, någon?
2. Jag tycker inte om att redovisa muntligt inför människor, men jag gör det ändå! Måste man så måste man, liksom!
3. Jag är livrädd för hajar, spindlar, att bli levande begravd, djupa vatten, clowner och dockor!
4. Mitt rum ser nästan alltid ut som ett bombnedslag - SKÄRPNING, REBECKA!
5. Jag sover alltid med över 5 kuddar i sängen.
6. Jag har behållit mitt allra första mjukisdjur som jag fick av min mamma och pappa, det är nu 11 år sedan jag fick det... Haha!
7. Jag tuggar tuggummi i princip varje dag.
8. Jag är nästan alltid kissnödig... He-he.
9. Jag hatar att ha utsläpt hår - det är ju bara i vägen! -.-
10. Jag älskar att hänga med vänner - de få jag verkligen har..
11. Jag tycker det är skitjobbigt att kriga mig upp ur sängen varje dag för att fara till världens tråkigaste skola...
12. Jag hatar att komma försent!
13. Och jag älskar att jobba med konfan, just nu i alla fall!
14. Jag har världens finaste pojkvän, vänner och familj och jag älskar hela bunten!
15. Jag orkade egentligen inte göra den här dumma utmaningen men det händer i alla fall något på bloggen då!

Ikväll tänkte jag hänga med mina favoriter

Matteprovet gjort - känns bra, läkarundersökning + blodprov - varit bra, så det känns bra! Ska boka en tid hos en sjukgymnast och kanske få lite akupunktur för nacken! Så det är löst nu! Då återstår bara psykologiuppgiften, krönikan på textkommunikationen, prov i litteraturkunskap och vad mer vet jag inte! Känns skönt att lovet inte är långt borta nu...
Ikväll unnar jag mig att hänga med mina älskade favoriter Ben & Jerry, och min pojkvän så klart. Sedan ska vi väl se någon rulle och bara njuta av att jag faktiskt inte har något plugg att göra denna kväll!
Önskar er en fortsatt trevlig kväll, så hörs vi imorgon!


Bilden blev lite stor och den är hyffsat gammal - får bli bättre på att ta nya, tycker jag!

6e December 2011

God morgon! ♥

Nu har jag grafisk kommunikation och vi jobbar på med tidningen, as you all know. Efter det har vi matteprov och jag är inte så förberedd som jag egentligen önskar att jag var... Om det inte går bra så måste jag få göra ett omprov, känner jag!

Sedan har vi litteratur och textkommunikation och egentligen slutar jag 15.20 men jag har tid på vårdcentralen 15.00 så jag måste sluta tidigare idag... Skulle egentligen gymma eller gå på stan med en vän till mig, men det blir inte nu när jag har läkartid så sent på dagen.

Efter middagen kommer jag att umgås med min pojkvän och vi ska även bära in några pallar med pellets! Så jag kommer ju ändå att få lite träning ;)

Nu ska jag jobba vidare. Ha en fortsatt fin dag!


Bild från we♥it.com

Intar "pluggläge"

Nu är jag nyduschad och hemma! Med massor av böcker i sängen -> Så nu blir det att planera typ resten av veckan och plugga matte tills jag somnar. Vi får höras imorgon igen! Sov sött ♥


Gammal arkivbild - men den passade in på hur jag känner mig i skrivande stund.

PN

Jag och älsklingen har just tagit en pn (= powenap) - eller han sover fortfarande, men jag måste försöka väcka liv i honom så vi kan gå en promenad till ICA för att köpa något som vi kan ha till filmen vi ska se. För efter filmen måste jag hem och plugga till matteprov - och jag är trött, så just nu vill jag bara sova. Därför ska jag gå ut i snön och vakna lite. Men först: Väcka kimpan!
Ha en fin kväll allihopa!

Bara för att min blogg är så jävla tråkig at the moment

Dag 01 - En nytagen bild på dig och 15 intressanta fakta om dig själv.
Dag 02 - Meningen bakom ditt blogg namn
Dag 03 - en bild av dig och dina vänner
Dag 04 - en vana som du önskar att du inte har
Dag 05 - en bild av en plats du varit på
Dag 06 - Favorit superhjälten och varför
Dag 07 - en bild på någon / något som har störst inverkan på dig
Dag 08 - Mål på kort sikt för denna månad och varför
Dag 09 - Något du är stolt över de senaste dagarna
Dag 10 - Låtar du lyssnar på när du är glad, ledsen, uttråkad, sur, förbannad
Dag 11 - En annan bild av dig och dina vänner
Dag 12 - Varför började du blogga?
Dag 13 - en bild av ditt rum
Dag 14 - en bild på dig och din familj
Dag 15 - Sätt din iPod på shuffle: Första 10 låtar som spelar
Dag 16 - En annan bild av dig själv
Dag 17 - Någon du skulle vilja byta liv med för en dag och varför
Dag 18 - Planer / drömmar / mål du har
Dag 19 - smeknamn du har, varför har du dem
Dag 20 - Någon du ser dig vara gift / vara med i framtiden
Dag 21 - en bild av något som gör dig glad
Dag 22 - Vad gör dig annorlunda än alla andra
Dag 23 - Något du längtar för mycket
Dag 24 - Ett gammalt brev till dina föräldrar
Dag 25 - vad jag skulle hitta i väskan
Dag 26 - Din favorit tid på året
Dag 27 - Varför gör du så här 30 dagar utmaning
Dag 28 - en bild på dig förra året och nu, hur har du förändrats sedan dess?
Dag 29 - Vad har du lärt dig denna månad
Dag 30 - din favoritlåt.

5e December 2011

God morgon sötnosar! ♥

Sovit gott? Själv har jag sovit som en gud... Ville aldrig vakna. Dessutom har min mage krånglat sedan förra veckan - har haft både ont och mått illa och idag är inget undantag, så klart. Funderade starkt på att stanna i sängen i morse men kom på att jag har så mycket i skolan så det går bara inte. Jag vill helt enkelt inte missa saker i skolan just nu.

Just nu har jag grafisk kommunikation och William och jag jobbar på med jultidningen! Jag ska scanna in en bild som jag har ritat och försöka färglägga den också :) Efter den här lektionen är det svenska och då har jag redovisning, sedan är det engelska och samhälls. Efter skolan tänkte jag gå en sväng på stan och kolla om en ny webcam bland annat! Och kanske lite julklappar och så!

I morse snöade det när jag gick till bussen - väldigt mysigt, så nu har jag faktiskt lite julkänsla!

Jag har inte så mycket mer att skriva i nuläget - ikväll ska jag plugga matte eftersom vi har prov imorgon, så vi får se om jag hinner med bloggen ikväll! Önskar er en fortsatt fin dag!


Ungefär såhär känner jag mig nu:

Tumblr_lv4lxahstc1qmesloo1_500_large_large
Tumblr_lv92a6mx3r1r7962co1_500_large_large
Tumblr_luv4w0zzls1qcr2yto1_500_large_large
Kär och galen, pirr i magen... och lite mer sånt! ♥

Och med det säger jag godnatt för ikväll!

Hos älskling

Hej!
Tänkte bara uppdatera lite. Jag har ju varit i Munkviken hela helgen - vilket har gått väldigt bra!
Nu är jag hos älskling och vi ska se film... Jag håller även på att bli sjuk (ovanligt?) igen. Inte bästa timingen, känner jag.
Ja, jag orkar inte blogga ikväll, så vi hörs imorgon! Hoppas ni har haft en fin helg! :)

2a December 2011

God morgon!

Sovit gott?
Det har inte jag. Så idag är jag både jättetrött och jätteful. Jag är iklädd i mössa pga att håret är fetare än smör och sedan har jag bara svart. Svarta leggings, converse, en skjorta.

Vi har textkommunikation nu, sedan går vi på lucn 11.30 och efter det är det samhälls och svenska som gäller. På svenskan har vi redovisningar, men för en gångs skull så är jag inte nervös!

Jag har spelat "Wordfeud" på mobilen hela morgonen... Fastän jag lovade mig själv att ALDRIG börja spela det. Lol.
Och nu sitter jag här - och ska skriva en krönika - helst utifrån ett inlägg på min blogg. Problemet är att min blogg är så himla tråkig och det händer verkligen ingenting på den, så vad gör man?

Och vad ska man skriva om?


Nu känns allt lite bättre

Jag har städat mitt rum lite och jag har packat det mesta. Jag har målat tånaglarna (intressant va?) och imorgon får jag sova ut lite extra. Vilket är bra med tanke på vilken helg som väntar - sena nätter och tidiga mornar. Mycket jobb, men ändå - det är roligt! Vi är ju ledargänget! Jag har saknat att ligga och tissla och tassla med Amanda innan vi somnar på helgerna. Jag har saknat våra "sneaky jokes" också! Haha! :)
Men det är klart... Jag kommer ju sakna min älskling medan jag är borta. Jag får inte sova med honom förrän nästa helg och det svider i hjärtat, faktiskt.. Så jag ska pussa på honom lite extra imorgon innan jag åker ♥
Nu ska jag skissa lite innan jag går och borstar tänderna, och sedan vidare till min säng. Utan min pojkvän bredvid mig, som alltid under skoldagarna. Plötsligt längtar jag till Januari, då han skaffar en lägenhet och jag kan sova med honom när jag vill!
Aja, nu ska jag sluta!
Vi kanske hörs imorgon, annars hörs vi på söndag!
Puss på er ♥

Hårfint

Smygshoppade lite på stan idag - bara innan jag tog bussen hem sådär. Det blev inhandlat en ny mössa (för lite mindre fina hårdagar - och när det blir kallt om öronen så klart) och sedan blev det ett diadem, torrshampoo, "volympuder" typ och värmeskydd! Så nu klarar jag mig ett tag :)
Det var lite shopping...
Eftersom jag for hem från skolan har jag inte fått vara ute - eller ja, älskling och jag gick och bar in en ynka pall med pellets - sedan ville jag spy. Så illa mådde jag. Vi gick hem och myste framför det sjunde avsnittet av "The Walking Dead" istället och nu var det ett tag sedan han gick hem för att vara barnvakt - time for me to BLOGGA!
Jag tänkte faktiskt spendera resten av kvällen till att rensa upp i mitt rum och sedan börja packa. Imorgon kl 16.15 anländer bussen till Ske-hamn för att sedan dra vidare till Munkviken där jag spenderar min helg - vilket innebär att jag inte kommer blogga något förrän på söndag - om jag inte smsbloggar, men det orkar jag sällan! Så ni får leva utan mig i helgen, i alla fall till på söndag! You can do it!
Haha!
Nej, nu ska jag ta tag i livet. Imorgon har jag lite sovmorgon också. Härligt!
Skriver innan jag går till sängs.
Hur har eran dag varit?

1a December 2011

Hej!

Jag börjar med att säga att jag fick kriga mig upp ur sängen i morse. Var sjukt trött och jag mådde egentligen inte bra... Så när jag kom till skolan kände jag att det går inte. Jag har varit med på två lektioner - och jag har två kvar. Men jag mår så jävla illa så detta går inte, helt enkelt. Jag måste egentligen. Och jag måste bära in pellets ikväll. Så många måsten alltså...

Får sysselsätta mig hemma med lite plugg och pyssel!
Nu ska jag gå till bussen! Hoppas eran dag började bättre!


Gammal arkivbild. (Jag saknar snööön! Det är fan December...)

RSS 2.0